OREL ve Zlíně

Orel ve Zlíně byl založen v roce 1902 a to díky našim pradědům, kteří na základě názorové odlišnosti byli vytěsněni z tehdy již fungujícího Sokola. Tehdy založili spolek nový. Spolek organizované křesťanské tělovýchovy ve Zlíně, Orel.

Ovšem v roce 1948 bylo nastupujícím komunistickým režimem znemožněno pokračovat v této činnosti. Někteří členové Orla byli pro své přesvědčení tvrdě postiženi. I přes to se tito členové v roce 1968 opět snažili o legalizaci křesťanské tělovýchovy. Toto se se však podařilo těm členům, kteří dožili, doplněni několika mladšími, až v roce 1990.

A na místo starých, stále přichází noví a mladší členové. Dnes už je Orel jednota Zlín neopomenutelnou součástí zlínského sportovního a kulturního prostředí a její základnu tvoří přes 810 členů.

V roce 2007 prošla orlovna rekostrukcí a "nová" orlovna umožňuje nyní více možností sportovním a kulturním aktivitám.

120 let organizované křesťanské tělovýchovy ve Zlíně

Orelské jednoty začaly v českých zemích vznikat na přelomu 19. a 20. století nejdříve jako tělocvičné odbory různých katolických spolků. Ve Zlíně byl takový tělocvičný odbor založen jako druhý na Moravě (po Líšni u Brna) v roce 1902. Název organizace Orel použil pro tělovýchovné odbory poprvé na veřejnosti P. Jan Šrámek během VI. Všeobecného sjezdu katolíků v Olomouci 30. května 1909. Ve stejném roce se 5. září uskutečnil ve Vyškově I. zemský slet Orla, rovněž za hojné účasti orlů ze Zlína.

Důležitým mezníkem v historii zlínského Orla bylo zahájení stavby orlovny ve Štefánikově ulici v roce 1919. Novou orlovnu posvětil ve Zlíně 28. října 1920 kroměřížský probošt a zemský poslanec Dr. Antonín Cyril Stojan.

Zlínští orlové brzy pocítili potřebu mít také vlastní stadion. Jeho výstavbu zahájili v roce 1934 svépomocí a z vlastních prostředků u Kudlovské přehrady. O rok později byl stadion otevřen. Krátce před II. světovou válkou byla na stadionu postavena také jednopodlažní dřevěná budova s loutkovou scénou.

Těžkou ránu přinesl Československému Orlu rok 1942. Říšský protektor nařízením z 23. září Orla rozpustil a jeho majetek zabavil. Činnost Orla mohla pokračovat až po skončení války.

Ovšem v roce 1948 bylo nastupujícím komunistickým režimem znemožněno pokračovat v této činnosti.

Nový režim pod záminkou sjednocení tělovýchovy v rámci Sokola už v březnu 1948 činnost Orla zastavil.

Rozkazem komunistického ministra vnitra Václava Noska byl majetek Orla zabaven.

Někteří členové Orla byli pro své přesvědčení tvrdě postiženi. I přes to se tito členové v roce 1968 opět snažili o legalizaci křesťanské tělovýchovy. Toto se však podařilo těm členům, kteří dožili, doplněni několika mladšími, až v roce 1990.

Po řadě jednání se zástupci Sportovních klubů došlo k uzavření dohody o navrácení orlovny k 1. červenci 1991.

V roce 2007 prošla orlovna rekonstrukcí a tato „nová“ orlovna nyní nabízí více příležitostí k dalším sportovním, kulturním a společenským aktivitám.

V nynější době má jednota Orel Zlín 1059 členů a je tak největší jednotou v České republice. Z těchto členů je 718 dětí a mládeže rozdělených do 24 oddílů. Orel jednota Zlín organizuje činnost ve většině oddílů podle jednotlivých sportů, ale některé oddíly se zabývají tzv. všesportovní činností (zaměření průřezově na více sportovních činností v rámci jednoho oddílu). Specializovaná činnost se odehrává v těchto oddílech: aerobik, badminton, cyklistika, fotbal, florbal, stolní tenis, volejbal aj. Orel jednota Zlín se maximálně snaží podporovat sportovní činnost oddílů dětí a mládeže jak po stránce ekonomické dostupnosti, tak i díky širokému záběru sportů, které umožňuje provozovat na různých úrovních (od vrcholové po amatérskou). Zlínský Orel ovšem žije také kulturním a duchovním životem. Od roku 2007 má pod svými křídly Dětský folklorní soubor Trnečka. Je pořadatelem Česko--slovenského dětského folklorního festivalu Májíček a také každoročně pořádá přehlídku dětských schol a sborů „Jsme děti Tvé“. Přes letní i jarní prázdniny se jednota plně věnuje dětem a pořádá pro ně tábory. Dětem umožňuje zapojit po celé prázdniny do táborů s všestrannou tématikou, ale také strávit týden na kole, turistikou nebo se věnovat aerobiku. I přesto, že uplynulé dva roky ztížily a omezily kvůli covidové situaci fungování jednoty, její činnost se nezastavila. Sport probíhal formou malých, především rodinných, skupin dle možností. Členové jednoty se zapojili do pomoci potřebným. A stejně tak, když vypukla válka na Ukrajině, hledal zlínský Orel, jakou cestou pomoci uprchlíkům. Od dubna 2022 založil adaptační skupinu pro ukrajinské děti předškolního věku. Tato skupina funguje nadále. Je v ní na 20 ukrajinských dětí, dvě vychovatelky z Ukrajiny a výuku českého jazyka zajištuje česká vychovatelka. Původně byla tato adaptační skupina založena jen na 5 hodin denně, v současnosti však pracuje formou dětské skupiny nebo školky po celý den.

Nyní se sportovní i kulturní činnost opět vrátila do původních kolejí a Orel ve Zlíně opět žije naplno. Kéž by tomu tak bylo minimálně dalších 120 let.

S orelským pozdravem „Zdař Bůh!“

  1. snímek - Původní zlínská orlovna ve Štefánikově ulici pravděpodobně ve třicátých letech dvacátého století (archivní snímek není datován). Byla menší než současná orlovna.

2. snímek  - Budova orlovny v letech 1946 – 2007

,

3. snímek – „Nová“ stávající orlovna